УЗД нирок і сечового міхура зробити записатись пройти Хмельницький
Дане дослідження пацієнт може пройти без направлення лікаря
УЗД органів сечовивідної системи
(нирки, сечові шляхи, сечовий міхур) + кольорове/енергетичне допплерівське картування
400 грн.
УЗД комплексне
(нирки , сечові шляхи ,сечовий міхур, простата з визначенням обсягу залишкової сечі) + кольорове/енергетичне допплерівське картування
550 грн.
Уронефрологічні хвороби успішно піддаються лікуванню, якщо проводити ранню діагностику і своєчасно починати терапію. Оптимальний варіант скринінгового дослідження сечовидільної системи - комплексне УЗД нирок і сечового міхура.
Мета УЗД нирок і сечового міхура
Принцип методики заснований на скануванні тіла УЗ-хвилями, які проникають крізь тканини і відбиваються від них. Фізичні коливання вловлюються датчиком і передаються на комп'ютер для обробки, внаслідок чого на екрані з'являється тривимірне зображення.
За допомогою УЗД лікар оглядає складові сечовидільної системи: нирки та наднирники, клітковину, що їх оточує, сечоводи, сечовий міхур. Під час діагностики визначається їхня форма та розміри, ехоструктура ниркової паренхіми, товщина стінок порожнистих органів.
Нирки та сечовий міхур краще доступні візуалізації, що пояснюється особливостями їхньої анатомії. Сечоводи та надниркові залози складніше розрізнити на ультразвукових зображеннях, проте дослідження дає можливість визначити основні патології цих структур.
УЗД допомагає поставити діагноз таких захворювань:
- сечокам'яна хвороба;
- запальні процеси в нирках - пієлонефрит, гломерулонефрит, інтерстиціальний нефрит;
- гідронефроз;
- амілоїдоз нирок;
- доброякісні та злоякісні новоутворення нирок і сечового міхура;
- нефроптоз (опущення нирки);
- вроджені аномалії структур сечовидільної системи;
- гострий і хронічний цистит;
- камені та сторонні тіла сечового міхура.
Наднирники не належать до органів сечовиділення, але під час ультразвукового дослідження ниркової ділянки вони потрапляють у поле зору лікаря під час УЗД. У нормі ці структури погано візуалізуються, оскільки за щільністю вони порівнянні з жировою клітковиною. Якщо ж наднирники уражені пухлиною, крововиливом та іншими захворюваннями, вони збільшені в розмірах і чітко виділяються на ультразвукових знімках.
Показання до УЗД нирок і сечового міхура
Для проведення діагностики в пацієнта не обов'язково мають бути скарги з боку органів сечовиділення. Лікарі рекомендують регулярно проходити обстеження в рамках комплексного чек-апу здоров'я, особливо якщо людина має обтяжену спадковість за уронефрологічними захворюваннями або зазнає впливу професійних шкідливостей.
У більшості випадків УЗД призначається пацієнтам, які звертаються до лікаря з такими скаргами:
- болі в попереку та/або в надлобковій ділянці;
- зміни звичного ритму сечовипускання - почастішання позивів до туалету, часті нічні пробудження для спорожнення сечового міхура;
- раптове зменшення або збільшення кількості сечі, що виділяється;
- зміни кольору, запаху і прозорості сечі;
- поява в сечі включень слизу, гною, піску, кров'яних згустків;
- утруднення сечовипускання, відчуття неповного спорожнення міхура після відвідування туалету;
- набряки обличчя і тіла, які максимально помітні вранці;
- підвищення артеріального тиску, яке не вдається контролювати стандартною гіпотензивною терапією.
Протипоказання до УЗД нирок і сечового міхура
Одна з головних переваг ультразвукового обстеження - відсутність негативного впливу на організм. Методика без обмежень використовується у пацієнтів будь-якого віку, незалежно від стану здоров'я. Єдиним обмеженням до проведення УЗД виступають виразки, відкриті рани та інші шкірні ушкодження в зоні живота і попереку, оскільки вони ускладнюють прикладання датчика.
Правила підготовки до дослідження УЗД нирок і сечового міхура
Щоб ультразвукова візуалізація нирок, сечоводів і сечового міхура була досить інформативною, необхідно правильно підготуватися до процедури. Далі зібрані основні рекомендації, яких потрібно дотримуватися всім пацієнтам перед обстеженням. Додаткову інформацію можна уточнити в адміністратора клініки або лікаря, який призначив виконання УЗД.
Дієта перед УЗД сечовидільної системи
Правильний раціон харчування відіграє найважливішу роль під час дослідження органів черевної порожнини та заочеревинного простору. Він дає змогу зменшити газоутворення в кишківнику, щоб лікар зміг краще розглянути всі структури нирок і визначити сечоводи.
Протягом 48 годин до виконання УЗД дієта має включати такі продукти:
- нежирні сорти м'яса та риби, приготовані шляхом тушкування, варіння або запікання;
- картопля, каші;
- тушковані овочі;
- білий хліб;
- сир;
- яйця;
- чай, компот із сухофруктів та інші негазовані напої.
Найкраще проходити ультразвукову діагностику натщесерце - останнє вживання їжі планують не пізніше, ніж за 8 годин до процедури. Таке правило обов'язкове до дотримання у пацієнтів, яким проводять комплексне УЗД черевної порожнини, нирок, надниркових залоз, сечоводів і сечового міхура.
Які продукти заборонені перед УЗД нирок і сечового міхура
Протягом 2-3 днів до обстеження лікарі рекомендують утриматися від страв, які підвищують утворення газів у кишечнику і погіршують візуалізацію органів черевної порожнини. На цей період доведеться відмовитися від:
- свіжих фруктів і ягід;
- свіжої та квашеної капусти;
- бобових, приготованих у будь-якому вигляді;
- цільнозернової та дріжджової випічки;
- різних видів копченостей і солінь;
- смажених і жирних страв;
- соняшникового і гарбузового насіння;
- фастфуду;
- газованих напоїв;
- молока.
Під час підготовки до УЗД категорично заборонено вживати будь-які алкогольні напої та енергетики, рекомендується скоротити кількість чашок кави до однієї на день. Якщо пацієнт знає, що інші продукти, крім перерахованих вище, викликають у нього метеоризм, їх також необхідно виключити з раціону харчування.
Що і коли можна пити перед ультразвуковою діагностикою
Правильний питний режим необхідний для підготовки до УЗД сечового міхура. Перед візуалізацією нирок та інших структур черевної порожнини немає суворих рекомендацій щодо дотримання водного балансу, проте ці дослідження зазвичай проводять у комплексі, тож правила будуть однакові для всіх.
Найкраща ультразвукова візуалізація стану сечового міхура проводиться під час його наповнення, тому пацієнту необхідно дотримуватися таких правил:
- за 1-1,5 години до процедури випити 1 л будь-якої негазованої рідини (неміцний чай, мінеральна вода, компот, морс), за винятком кави та напоїв із великим вмістом цукру;
- протягом 60 хвилин перед процедурою не відвідувати туалет;
- в ідеалі перед входом у діагностичний кабінет у пацієнта мають бути виражені позиви до сечовипускання.
У людей із гострими запальними захворюваннями сечовидільних органів такий питний режим здатний викликати сильні болі та дискомфорт. У цьому разі дозволено помочитися незадовго до процедури і потім випити ще трохи рідини, щоб сечовий міхур не був порожнім перед проведенням УЗД. В екстрених ситуаціях ультразвукова діагностика виконується навіть без підготовки.
Як проходить УЗД нирок і сечового міхура
Діагностика займає всього 20 хвилин і не супроводжується хворобливими відчуттями. Після її завершення можна одразу ж покинути клініку. Єдиний дискомфорт, який можливий під час процедури, - відчуття наповненості сечового міхура і позиви до сечовипускання під час прикладання датчика до цієї ділянки.
Для виконання УЗД пацієнту необхідно розстебнути або зняти одяг до пояса, після чого лікар наносить спеціальний гель-провідник на шкіру досліджуваної зони. Сканування органів сечовиділення проводять у положенні лежачи на спині, на боці, на животі. Під час процедури лікар може попросити затримати дихання або змінити положення тіла, щоб чітко оглянути всі структури.
Для точнішої візуалізації новоутворень та інших патологічних процесів стандартне обстеження може доповнюватися контрастуванням. Лікарі використовують сертифіковані ехоконтрастні препарати, які вводяться внутрішньовенно безпосередньо в діагностичному кабінеті. Ціна такого виду УЗД нирок і сечового міхура буде вищою, але вона виправдана можливістю отримати деталізовані знімки анатомічних структур і оцінити особливості їхнього кровопостачання.