МРТ печінки - найінформативніше та безпечне обстеження зробити записатись пройти у Хмельницькому MRI MRT


Дане дослідження пацієнт може пройти без направлення лікаря

mrt pechinky

МРТ печінки (МРТ черевної порожнини та поза черевного простору плюс МРТ жовчовивідних протоків)

3950 грн.

МРТ печінки (МРТ черевної порожнини та поза черевного простору плюс МРТ жовчовивідних протоків) з контрастом

5750 грн.

Запис диску - 50 гривень.

Друк плівки - 200 гривень.

ВСІ ЦІНИ

Кращі лікарі, що таке, що показує, як робиться, все що необхідно знати і як допомагає діагностувати хворобу, вся інформація у Хмельницькому: ✓відгуки ✓адреси ✓телефони ⭐⭐⭐⭐⭐

МРТ печінки - сучасний метод діагностики, за допомогою якого можна оцінити стан печінки і діагностувати різні захворювання органу. МРТ печінки є безпечним і безболісним методом діагностики і не приносить пацієнтові ніякого дискомфорту.

МРТ є головним діагностичним методом у визначенні раку печінки. Найчастіше при обстеженні радять зробити МРТ печінки з контрастом, в результаті чого виходить за одне обстеження множинне зображення в самих різних проекціях. Також подібна методика дозволяє вивчити різні процеси в динаміці, які часто пов'язані з переміщенням біологічних рідин. Контрастування допомагає відрізнити пухлинну тканину від перимурального набряку, що в багатьох випадках надає цінність у збереженні тканин і визначенні зони ураження.

Показання до проведення МРТ печінки

  • поява раптової жовтушності шкірних покривів неясного генезу;
  • закупорка жовчних протоків;
  • підготовка до операції;
  • аномалії розвитку жовчних проток та печінки;
  • травми, інфекційно-запальні ураження печінки;
  • вивчення динаміки застосовуваної терапії;
  • жирова дистрофія печінки;
  • порушення кровотоку;
  • пошук метастазів;
  • підозра на наявність новоутворення;
  • болі і коліки в області печінки.

 Протипоказання до проведення МРТ печінки

  • лактаційний період, вагітність;
  • хронічна ниркова недостатність;
  • клаустрофобія;
  • наявність металевих елементів в тканинах організму: кровоспинні кліпси в судинах, кардіостимулятор та інші металеві конструкції.

Підготовка до проведення МРТ печінки

Магнітно-резонансну томографію печінки проводять натщесерце, тому в день процедури прийом їжі слід відкласти. Також за добу до МРТ печінки рекомендовано скоротити вживання продуктів, які сприяють утворенню газів (фрукти, чорний хліб та ін).

Зробити записатись пройти МРТ печінки у Хмельницькому можна в медичному центрі МРТ і КТ «Ультрадіагностика». Ми чекаємо Вас за адресою: м. Хмельницький вул. Кам'янецька 76 (біля Філармонії, приміщення старого пологового будинку), та м. Хмельницький вул. Пілотська 1 (на території Хмельницької обласної лікарні).

Освіти печінки при цирозі: оцінка за допомогою МРТ

Магнітно резонансна (МР) візуалізація стала дієвим методом оцінки цирозу печінки і його ускладнень. Швидкі послідовності в даний час дозволяють отримувати зображення печінки високої якості з високим контрастом м'яких тканин. Автоматизовані методи виявлення прибуття болюса контрастного препарату в поєднанні з більш швидкими послідовностями дозволяють відтворювано отримувати зображення артеріальної фази, яка має велике значення для виявлення і визначення характеристик гепатоцелюлярної карциноми. Відсутність іонізуючого випромінювання дозволяє рутинно використовувати тривимірні (3D) багатофазні послідовності з посиленням гадолінієм і придушенням жиру з високим тимчасовим і просторовим дозволом. Крім того, МРТ дозволяє проводити одночасну оцінку паренхіми печінки і вогнищевих її поразок з комбінованим використанням послідовностей, які включають T2 - зважені, T1-зважені (у тому числі з використанням явища хімічного зсуву), ехо - планарні дифузійно-зважені послідовності, специфічні для печінки відстрочені послідовності (при застосуванні контрастних речовин з гепатобіліарної екскрецією). Поєднання даних отриманих в різних послідовностях часто допомагає визначити характер патології печінки.

Цироз печінки є у 90% пацієнтів з гепатоцелюлярною карциномою (ГЦК). Найбільш частими причинами цирозу печінки вважають:

  • вірусу гепатиту С (55% випадків;
  • вірусу гепатиту в (16%);
  • споживання алкоголю (13%);
  • інші причини, в тому числі криптогенная неалкогольний жировий гепатоз і неалкогольний стеатогепатит (16%).

Неалкогольний стеатогепатит вважається розвиненою стадією неалкогольного жирового гепатозу. Вірусний гепатит практично 20-кратно збільшує ризик розвитку раку печінки. Інші дослідження показують, що більш ніж 75% випадків раку печінки в усьому світі, і 85% випадків в країнах, що розвиваються викликані вірусними гепатитами. Вплив афлатоксинів, ймовірно, також є важливим фактором у тропічних районах, ймовірно, через неправильне зберігання ряду продуктів харчування, наприклад, арахісу.

Середня 5-річна виживаність хворих на ГЦК, які не отримують лікування-менше 5%. ГЦК менш поширена в західних країнах, ніж у Східній і Південно-Східній Азії, хоча і в них її поширеність зростає.

Магнітно резонансна (МР) візуалізація стала дієвим методом оцінки цирозу печінки і його ускладнень. Швидкі послідовності в даний час дозволяють отримувати зображення печінки високої якості з високим контрастом м'яких тканин. Автоматизовані методи виявлення прибуття болюса контрастного препарату в поєднанні з більш швидкими послідовностями дозволяють відтворювано отримувати зображення артеріальної фази, яка має велике значення для виявлення і визначення характеристик гепатоцелюлярної карциноми. Відсутність іонізуючого випромінювання дозволяє рутинно використовувати тривимірні (3D) багатофазні послідовності з посиленням гадолінієм і придушенням жиру з високим тимчасовим і просторовим дозволом. Крім того, МРТ дозволяє проводити одночасну оцінку паренхіми печінки та вогнищевих її уражень з комбінованим використанням послідовностей, які включають T2 - Зважені, T1-зважені (у тому числі з використанням явища хімічного зсуву), ехо - планарні дифузійно-зважені послідовності, та відстрочену гепатоспецифічну фазу при застосуванні контрастних речовин з гепатобіліарною екскрецією.

Печінка: МРТ методика

Типовий МРТ протокол для дослідження печінки (на 1,5 Т) повинен містити наступні або аналогічні їм типи послідовностей:

Послідовність      Параметр  Мета  Примечания
TR (mc) TE (mc) Кут° Час
Фронтальна HASTE  ∞ 120 90 20 Локалізація. Огляд анатомії Альтернатив а: TrueFISP (Balanced FFE.FIESTA)
Поперечна HASTE  ∞ 180 90 20 Виявлення рідинних утворень і відмінність їх від солідних Потрібно комбінувати з помірно зваженими по T2W сканами (TSE.STIR, DWI)
2D GRE (FLASH) з подвійним відлунням 150-170 2,1/4,2 80-90 20 Інформація про T1W і виявлення жиру Діксон-орієнтовані 3D скани
3D GRE (VIBE) Мінімум Мінімум 10-15 20-25 Виявлення та оцінка утворень на основі патерну посилення Альтернатива - багатофазний скан
Відстрочена 3D GRE (VIBE) Мінімум  Мінімум 10-15 20-25 Оцінка патернів посилення --“--
T2-зважена TSE 2000-3000 80-100 90 120-300 Виявлення солідних утворень Альернатива - STIR-TSE і DWI
DWI Мінімум 60 ... 25 Виявлення солідних утворень Альтернативи - STIR-TSE і T2W-TSE

mrt pechinky 1

Часто використовувані послідовності і параметри при МРТ печінки

  • Фронтальна «одновистрільна» (single-shot) послідовність турбо-або швидкого спін-відлуння
    (одноразова затримка дихання): служить для огляду і локалізації наступних сканів.
  • Аксіальна «одновыстрельная» турбо спін-відлуння послідовність з відносно великим часом відлуння: допомагає відрізняти рідинні і солідні утворення печінки. Ця, сильно зважена по T2 послідовність часто використовується в поєднанні з іншими, помірно T2 - зваженими послідовностями.
  • Аксіальна двовимірна, з подвійним відлунням послідовність GRE (протони води і жиру як у фазі, так і в протифазі), на одній затримці дихання): відображає інформацію про Т1, А також дозволяє виявити крововиливи і жирову інфільтрацію в печінці і утвореннях.
  • Аксіальна динамічна 3D GRE послідовність з придушенням жиру (абревіатура послідовності залежить від конкретного виробника МР-системи: VIBE [об'ємна інтерполяція на затримці дихання, Siemens]; THRIVE [T1-зважене ізотропне об'ємне дослідження з високою роздільною здатністю, Philips]; LAVA [печінкове дослідження з об'ємним прискоренням, GE]; товщина зрізу - 4-8 мм, з інтерполяцією до 60 перекриваються зрізів, 2-4 мм кожен; смуга пропускання приймача 62 кГц): сканування проводиться трифазно, в артеріальну, портальну і венозну фази, для виявлення і оцінки утворень на основі особливостей їх контрастування. Артеріальна фаза сканується з методикою відстеження болюса і є найважливішим етапом сканування для виявлення та оцінки утворень печінки. Деякі установи застосовують в якості альтернативи однофазним зображенням мультифазне сканування, для поліпшення оцінки гіперваскулярних уражень печінки.
  • Аксіальна відстрочена 3D GRE послідовність з придушенням жиру (виконується після аксіальної контрастно-посиленої послідовності, приблизно через 5 хвилин після ін'єкції; товщина зрізу 4-6 мм, з інтерполяцією до 40 перекриваються зрізів 2-3 мм кожен): дозволяє отримати інформацію про стійко контрастуються утвореннях, таких, як гемангіоми, про швидке виведення контрасту і контрастуванні капсули ГЦК, перитонеальному метастазуванні і патології жовчних проток.
  • Аксіальна Т2-зважена послідовність турбо спін-Ехо з придушенням жиру (число усереднень-2-3): традиційно використовується для виявлення солідних утворень печінки, оцінки лімфатичних вузлів, і набряку. Швидше за все, вона буде витіснена більш новими Т2-зваженими послідовностями, такими як ехопланарні зображення з «темною кров'ю» (придушенням сигналу просвіту судин).
  • Аксіальна ехопланарна послідовність (дифузійно-зважена) з «темною кров'ю» (частота і фази матриці 256х144; прямокутне 80%-ве поле огляду 310-350 см; Ехо - планарний фактор 109, паралельний збір даних - фактор 2; Коефіцієнт неповного (половинного) збору даних - 60%, b-фактор 20; дифузне, смугоподібне підвищення на T2W, pDW і FLAIR сигналу білої речовини перивентрикулярно. Пропускання приймача 9,2 Гц на піксел в напрямку фазового кодування, і 1387,1 Гц напрямку зчитування (частотного-кодування; напрямок фазо-кодуючого градієнта-спереду-назад): забезпечує отримання T2-зважених зображень на затримці дихання з кращим Т2-контрастом, ніж у стандартних турбо спін-ехо Т2-зважених зображень з придушенням жиру. Ця імпульсна послідовність є альтернативою стандартній Т2-зваженій послідовності.
  • При МРТ цироз печінки може проявлятися зміною ряду морфологічних особливостей: це – зміна контурів, атрофія певних сегментів (зазвичай четвертого), периферична атрофія, гіпертрофія певних сегментів, таких, як хвостата частка і прилеглі до неї сьомгенти правої частки. У печінці при цирозі є регенеративні вузли, їх яких з плином часу можуть розвиватися диспластичні вузли і ГЦК.

mrt pechinky 2

Рисунок ілюструє, що форма печінки при цирозі може бути вельми змінної, як з сегментарної атрофією, так і гіпертрофію, з наявністю нерівності контурів, вузликів і ознаками портальної гіпертензії (спленомегалія, колатеральних судини з варикозним розширенням вен, асцит).

Важливими критеріями для визначення наявності цирозу печінки в клінічних умовах є (а) морфологічні особливості печінки (на основі атрофії або гіпертрофії її певних сегментів), (б) печінкові контури (нерівність контурів вказує на наявність вузликів), (в) наявність вузликів в паренхімі, (г) інтенсивність сигналу печінки, а також вузлів в ній, (е) наявність жирової інфільтрації або гемосидероза, і (е) наявність судинних змін і патології жовчних проток.

Оцінка утворень печінки при цирозі на МРТ

При оцінці ураження печінки за допомогою візуалізації першим найважливішим етапом є оцінка паренхіми печінки на наявність дифузних змін і визначення наявності цирозу. У відсутності цирозу печінки, диференційно-діагностичний ряд гіперваскулярних утворень відносно великий і може включати в себе доброякісні процеси, такі, як артеріо-портальні шунти, швидко контрастуються гемангіоми, гепатоцелюлярна аденома і ФНГ, і злоякісні ураження, включаючи гіперваскулярні метастази і ГЦК. Якщо є цироз, диференційно-діагностичний ряд може бути звужена до декількох процесів, в тому числі артеріо-портальних шунтів або псевдоутворень (в разі дуже маленьких вогнищ), диспластичних вузлів, і ГЦК. Іноді при цирозі печінки можливе утворення і раніше існуючих, швидко контрастуються гемангіом, які можуть імітувати злоякісні утворення. Діагноз гепатоцелюллюлярной аденоми і ФНГ, за визначенням, в печінці при цирозі ставитися не повинен. Гіперпластичні вузли, що нагадують ФНГ, можуть спостерігатися при цирозі печінки, але відрізнити їх від ГЦК на зображеннях вкрай важко.

МР-ознаки регенеративних вузлів, диспластичних вузлів, і ГЦК на тлі цирозу

Как упоминалось, в процессе канцерогенеза ГЦК, имеет место образование новых кровеносных сосудов опухоли, которое способствует превращению регенеративных узлов в диспластические и ГЦК (17,23-27). МРТ с успехом помогает обнаружению увеличения размеров и кровоснабжения узлов, тем самым обеспечивая поддержку концепции поэтапного канцерогенеза.

mrt pechinky 3

Розвивається ГЦК. (А-С) аксіальна динамічна 3D GRE послідовність з придушенням жиру в артеріальній фазі, отримана для оцінки базового стану печінки (А), через 1 рік (Б), і через 2 роки (С). Є поступовий розвиток малого вузла в велику ГЦК (стрілка). (D-F) аксіальна відстрочена 3D GRE послідовність з придушенням жиру, отримана для оцінки базового стану печінки (D), через 1 рік (E), і через 2 роки (F)/ вузлик (стрілка) збільшується в розмірі і в кінцевому підсумку трансформується в велику ГЦК з наявністю феномена вимивання контрасту і капсульного накопичення. Малюнок ілюструє розташування дегенеративних вузлів (DN), фокусу ГЦК, і великої ГЦК (зображено в кольорі) при ступінчастому канцерогенезі ГЦК.

Диференціальна діагностика ГЦК і регенеративних і диспластичних вузлів

Як правило, ГЦК – це осередкове ураження печінки з високою інтенсивністю сигналу на Т2-зважених МР зображення і змінної інтенсивності сигналу на Т1-зважених зображеннях, яке демонструє інтенсивне контрастування в артеріальній фазі, як правило, изоинтенсивно у портальній фазі, і виявляє вимивання контрастної речовини по відношенню до навколишнього паренхімі печінки у відстроченій фазі (рис. 6). Як правило, регенеративні вузли можна легко відрізнити від ГЦК. Зазвичай регенеративні вузли відносно невеликі (менше 1 см, а частіше і <5 мм), Ізо - або гіпоінтенсівни по відношенню до навколишнього печінкової паренхімі на Т2-зважених зображеннях, і більше контуратіруются в артеріальній фазі, ніж інша паренхіма.

У дослідженні 47-ми ГЦК Мацуї та ін 94% утворень були гіперінтенсивним на Т2-зважених зображеннях. У більш пізніх дослідженнях повідомляється, що інтенсивність сигналу ГЦК може бути варіабельною, і що ГЦК часто можуть бути Ізо - або навіть гіпоіненсивними щодо навколишньої тканини печінки на Т2-зважених МРТ. На Т1-зважених зображеннях, ГЦК може бути ізо -, гіпер -, або гіпоінтенсивний по відношенню до навколишньої тканини печінки. Жирова інфільтрація іноді пояснює високу інтенсивність сигналу вузлів на Т1-зважених зображеннях. Однак, більш частим поясненням може виявитися більш виражена гістологічна диференціація і присутність міді (30). Регенеративні вузли, особливо тих, в яких є відкладення заліза (вузлики сидероза), як правило, гіпоінтенсівни на Т2-зважених зображеннях.

Перекриття характеристик інтенсивності сигналу регенеративних вузлів, диспластичних вузлів і ГЦК на Т1 і Т2-зважених зображеннях диктує необхідність використання контрастного препарату. У недавньому дослідженні, МРТ з гадолінієм у виявленні вузликів ГЦК мала чутливість 80-85% і позитивну передбачувальну цінність 65 - 66%. У цьому дослідженні, чутливість у виявленні ГЦК розмірами не менше 1 см (91 - 94%) була значно вищою, ніж у виявленні ГЦК менше 1 см в діаметрі (29-43%). Автори пояснили ці результати використанням 3D-техніки GRE, високою релаксаційною здатністю гадолінію, і властивим МРТ високим контрастом м'яких тканин. Ряд досліджень показав, що МРТ перевершує комп'ютерну томографію у виявленні та характеристиці ГЦК при цирозі печінки. Для розширення можливостей МРТ в діагностики ГЦК використовується також поєднання суперпарамагнітного оксиду заліза і гадолінію. Ряд інших дослідників, однак, показали, що МРТ у виявленні та характеристиці ГЦК динамічна МРТ з гадолінієм більш точна, ніж МРТ з суперпарамагнітним оксидом заліза.

Малі (≤2-СМ) ГЦК

Визначення того, що являє собою невелика пухлина, змінилося, з «одиночного ураження менше 4,5 см в діаметрі» на «пухлина розмірами менше, або рівну 2 см». Високодиференційовані диспластичні вузли та малі (≤2 см) ГЦК можуть мати на МРТ вигляд "вузла у вузлі", особливо якщо фокус ГЦК розвивається у регенеративному або диспластичному вузлі з гемосидерозом. Це проявляється наявністю великого гіпоінтенсивного вузла, в якому є один або кілька вузлів, гіперінтенсивних на T2-зважених зображеннях. Малі ГЦК можуть також виглядати, як маленькі Ізо-або гіперінтенсивні на Т2-зважених зображеннях ділянки. На Т1-зважених зображеннях по відношенню до печінки такі ділянки можуть бути ІЗО-, гіпо-, або гіперінтенсивними. На динамічних, посилених гадолінієм МР-зображеннях в артеріальній фазі більшість малих ГЦК демонструють інтенсивне накопичення контрасту.

mrt pechinky 4

Патологія у вигляді "вузла в вузлі". (А) аксіальне ехопланарне Т2-зважене МР - зображення з «чорним кроєм» показує невеликий гіпоінтенсивний вузол (стрілка), що містять дрібний високоінтенсивний вузлик на тлі цироотичесих змін в паренхімі печінки. (Б) аксіальне МР-зображення в артеріальній фазі демонструє підвищення контрастування внутрішнього вузлика і допомагає підтвердити наявність патології «вузол у вузлі» Схема ілюструє положення фокуса ГЦК (показаний в кольорі) в поетапному канцерогенезі ГЦК.

У нещодавно проведеному дослідженні 47 патоморфологічно верифікованих ГЦК ван ден Боса та ін., "класичне" поєднання високої інтенсивності сигналу на T2W - зважених зображеннях, інтенсивного артеріального контрастування і наявності вимивання контрасту на гострочених зображеннях було виявлено тільки в 52% випадків. Цікаво, що малі (<2-см) ГЦК в цьому дослідження мали переважно низьку інтенсивність сигналу на T2, виражене контрастування в артеріальну фазу і виразне вимивання контрасту на відстрочених зображеннях, наявність ліпідів всередині пухлинного вузла, і мали внутрішньопухлинні вузлики (мозаїчний патерн).

Велика ГЦК

Великі ГЦК можуть мати ряд характерних особливостей, таких, як мозаїчний патерн, пухлинна капсула, екстракапсулярне поширення з утворенням одного або декількох вузликів-супутників, судинна інвазія, і позапечінкове поширення, включаючи лімфонодулярні і віддалені метастази.

mrt pechinky 5

Малі та великі ГЦК. (А) аксіальне стандартне Т2-зважене МР-зображення з придушенням жиру демонструє великий домінантний, в основному низькоінтенсивний вузол в VI сегменті печінки (стрілка). Видно ознаки цирозу печінки, також присутній спленомегалія. (B) аксіальне T1-зважене МР-зображення в артеріальній фазі виявляє слабке гетерогенне накопичення в домінантному вузлі (стрілка), з наявністю меншого, інтенсивно накопичує контраст вузла, що став видимим в V сегменті печінки (стрілки). При ретроспективній оцінці цей другий вузол видно ізоінтенсивним на Т2-зваженому зображенні (див. (С) аксіальна відстрочена 3D GRE послідовність з придушенням жиру показує (стрілка) вимивання контрастної речовини з домінантного вузла з накопиченням його в капсулі: прояви, які характерні для великої ГЦК. Менший вузол (стрілки) став гетерогенним, що вказує на вимивання контрастної речовини, а накопичення в капсулі не виявляється, що типово для малої ГЦК. Малюнок ілюструє позиції великої і малої ГЦК (обидві зображені в кольорі) в поетапному канцерогенезі ГЦК.

Мозаїчний патерн - це варіант будови пухлини у вигляді зливних малих вузлів, розділених тонкими перегородками і наявністю ділянок некрозу в освіті. Такий прояв, швидше за все, відображає гістопатологічні особливості ГЦК, з декількома центрами різної вираженості дедиференціювання, а також характерні прояви її зростання. На Т1 і Т2-зважених зображеннях MR, мозаїчний патерн виглядає як чергування ділянок різної інтенсивності сигналу, в той час як на зображення з посиленням гадолінієм утворення має гетерогенний Вузловий характер накопичення контрасту як під час артеріальної, так і в наступних фазах.

Капсула пухлини є характерною ознакою ГЦК і присутній в 60% -82% випадків. В одному з досліджень капсула була присутня при гістологічному аналізі в 56 з 72 ГЦК, при цьому 75% цих уражень були розмірами більше 2 см (41). Справжня капсула пухлини, як правило, гіпоінтенсивна на T1 і T2-зважених зображеннях. У дослідженні ван ден Боса та ін., капсула була присутня у 79% ГЦК, незалежно від розмірів пухлини.

Інвазія судинних і жовчних структур нерідко зустрічається при ГЦК і може вражати як ворітні, так і печінкові вени. У великому дослідженні на основі аутопсій, опублікованому в Швеції, 56% ГЦК мали свідчення судинної інвазій, але залучення жовчних шляхів спостерігалося тільки в 4% . У метааналізі семи повідомлень за участю всього 1497 пацієнтів, ураження ворітної вени було виявлено в 24% випадків ГЦК. На МРТ, судинна інвазія може розглядатися як відсутність нормального випадання сигналу судин на Т1-зважених і T2-зважених зображеннях з компенсацією потоку. На посилених гадолінієм МРТ пухлинний тромб зазвичай має підвищення сигналу на зображеннях в артеріальній фазі і проявляється як дефект наповнення на відстрочених зображеннях.

Диференціальна діагностика

Так звані "псевдоочаги" вимагають диференціальної діагностики з малою ГЦК. Вони часто виглядають, як малі (в основному <1-см), що накопичують контраст вогнища, які не виявляються гістологічно. Відносно висока виявлення псевдоочагов на МРТ, швидше за все, пояснюється поєднанням характерних паренхіматозних і судинних змін при цирозі печінки і високої чутливості МРТ з гадолінієм у виявленні малих вогнищ. Недавнє дослідження показало, що більшість (93%) уражень, видимих тільки під час артеріальної фази, є неопухольовими, навіть у пацієнтів з патоморфологічно доведеною ГЦК. Враховуючи значний розкид в показниках часу подвоєння маси пухлини (1-19 місяців; в середньому - 4-6 місяців), ми рекомендуємо динамічне спостереження тривалістю 3-12 місяців для оцінки невизначених вузлів або псевдоочагов. Тривалість динамічного спостереження залежить від значущості підозр, а також від розміру виявлених вогнищ. Це відповідає результатам іншого дослідження, яке переважно оцінювало пацієнтів з гепатитом C і показало, що невизначені вузли менше 2 см не стають невиліковною ГЦК через 6-12-місячної затримкою в діагностиці.

ГЦК за відсутності цирозу печінки, як правило, діагностується на пізній стадії. ГЦК в печінці без цирозу часто плутають з фиброламеллярной карциномою і вона, як правило, значно крупніше, частіше одиночна, і більш часто має так званий «Центральний рубець». ГЦК, що виникають при цирозі печінки, більш часто супроводжуються ураженням ворітної вени, а ГЦК, що виникають в печінці, не ураженої цирозом, більш часто метастазують в лімфатичні вузлів.

Інші гіперваскулярні або первинні вогнищеві ураження печінки, такі як ФНГ, аденоми печінки, невеликі гемангіоми можуть мати прояви, що симулюють ГЦК. На Т1 і Т2-зважених зображеннях ФНГ і аденоми печінки, як правило, не сильно відрізняються за інтенсивністю сигналу від навколишнього печінкової паренхіми, а на зображеннях з гадолінієм демонструють однорідне гомогенне посилення в артеріальній фазі і стають ізоінтенсивними з печінкою на більш пізніх фазах. У ФНГ часто є центральний рубець, який високоінтенсивний на Т2-зважених зображеннях. Центральний рубець і розходяться від нього перегородки демонструють контрастне посилення на відстрочених зображеннях. Гемангіоми, як правило, високоінтенсивні і добре відмежовані на Т2-зважених зображеннях і гіпоінтенсівни на Т1-зважених зображеннях. Більшість гемангіом демонструють прогресуюче вузлоподібне накопичення контрасту, зі збереженням контрастування на зображеннях у відстроченій фазі.

Висновок

У цій статті описан практичний підхід до характеристики вогнищевих уражень печінки на основі результатів МРТ. Концепція поетапного канцерогенезу, а також гістологічні та макроскопічні особливості патологічних вузлів сприяють правильному розумінню МР характеристик вузлів при цирозі печінки. Нами також описані найбільш важливі імпульсні послідовності, які складають основу методики магнітно-резонансної томографії печінки. Поєднання ознак, отриманих за допомогою різних послідовностей, часто сприяє правильній постановці діагнозу при наявності осередкової патології печінки.